System transakcyjny - podstawy, cz. 2


Zalety i wady systemów transakcyjnych

Systemy wskaźników analizy technicznej

Systemy te tworzą najliczniejszą grupę dostępną w Internecie. Prawie każdy autorski system, jest oparty na zlepku kilku wskaźnikow lub na jednym wskaźniku o rożnych parametrach. Ogromna ich liczba świadczy o pozornej łatwości ich konstrukcji płynącej z błędnego przekonania, iż wystarczy dodać kilka wskaźnikow i zaobserwować ciekawe interakcje, aby system był już kompletny. Niestety po tej fazie, ktorą często nawet trudno nazwać fazą wstępną, najczęściej ow system jest spisany w postaci ebooka i trafia do sprzedaży.

Zaletą powyższych systemow, jest jednoznaczność generowanych sygnałow. Znaczy to tylko tyle, iż dokładnie wiemy, kiedy jest generowany sygnał, jednak wciąż nie wiemy, czy jest on właściwy czy też fałszywy. Miejsca generowania sygnałow, to w przypadku tej grupy wskaźnikow, przecięcia linii wskaźnika z wykresem cenowym lub z linią innego wskaźnika, co jednoznacznie określa miejsce powstania sygnału. Kolejną, niejako wynikającą z poprzedniej, zaletą tego typu systemow jest łatwość ich testowania, tudzież automatyzacji handlu. Jednoznaczne punkty wejścia/wyjścia pozwalają komputerowi w sposob zadowalający przeprowadzić testy na przeszłych danych, jak rownież reagować na sygnały przy rzeczywistym handlu. Do najpoważniejszych wad podobnych systemow należy duża liczba generowanych sygnałow, zwłaszcza przy systemach jednowskaźnikowych. Filtrowanie sygnałow za pomocą innych wskaźnikow (przy systemach wielowskaźnikowych), często ogranicza ogolną liczbę generowanych sygnałow, zwiększając ich precyzyjność. Jednak trzeba pamiętać, iż ogranicza się rownież liczba właściwych sygnałow, a nie tylko tych fałszywych. Nawet, gdy system wykaże dobre rezultaty podczas testow na przeszłych danych, będzie on wymagał dużych nakładow kapitałowych, gdyż w tego rodzaju systemach trzeba korzystać z każdego generowanego sygnału, mimo, iż duża ich część może okazać się fałszywa. Wskaźniki analizy technicznej to nic innego jak matematyczno-statystyczne formuły, ktore za pomocą ich parametrow, da się tak dobrać by doskonale pasowały do przeszłych danych. Fakt ten pozwala na tak zwane przeoptymalizowanie systemu, czyli dopasowanie systemu do przeszłych danych, w celu uzyskania pozornych dobrych wynikow. Przeoptymalizowanie jest często używane w celach marketingowych – daje pozory, iż system sprzedawany poprzez stronę internetową, jest systemem atrakcyjnie profitującym.



Strategie oparte na popularnych teoriach handlowych


Teorie handlowe, zwłaszcza te ogolnie znane i popularne, są zazwyczaj dostępne poprzez Internet za darmo, co stanowi jedną z ich zalet. Teoria Fal Elliotta, szeroko pojęty ciąg liczb Fibonacciego, teoria Ganna i inne teorie, często mniej lub bardziej się uzupełniając, stanowią zbior systemow stosowanych przez doświadczonych maklerow często z bardzo
atrakcyjnymi rezultatami. Każda z nich jednak określa raczej zachowanie rynku wraz z probą prognozy przyszłego jego zachowania, niż generuje jednoznaczne sygnały otwarcia/zamknięcia pozycji. Z tego względu właściwe ich zastosowanie wymaga długiej praktyki i nauki, co dla niejednego początkującego uczestnika rynku. stanowi nie lada przeszkodę. Doświadczeni maklerzy jednak stosujący daną teorię na rynku zazwyczaj wypowiadają się o niej pozytywnie przedstawiając wyciągi z kont własnych lub z kont klientow.


Brak jednoznaczności sygnałow kupna/sprzedaży utrudnia testowanie danej strategii na przeszłych danych. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jak to pokazał Rich Swannel testując teorię fal Elliotta na ogromnej ilości przeszłych danych z rożnych rynkow i porownując je z losowo wygenerowanymi danymi. Dopuszczenie czynnika ludzkiego do procesu decyzyjnego w danej strategii może stanowić zarowno wadę jak i zaletę. To makler indywidualnie przeprowadza daną analizę i to on jest odpowiedzialny za właściwą interpretację sytuacji rynkowej. Dla dobrych maklerow będzie to duża zaleta, ktorej nie sposob szukać na przykład w systemach wskaźnikow analizy technicznej. Teorie handlowe to raczej przepisy na analizę rynku, niż gotowe systemy transakcyjne, niemniej jednak w połączeniu ze wskaźnikami i prostymi metodami analizy rynku zazwyczaj stanowią gotowy profil handlowy niejednego doświadczonego maklera.

Strategie oparte na prostych metodach analizy rynku


Fragment książki Forex - Strategie i systemy transakcyjne
Proste metody analizy rynku, w większości opisane w pierwszej części niniejszego cyklu, rzadko stanowią samodzielne strategie handlowe. Najczęściej służą do potwierdzania lub filtrowania rezultatow z innych metod, czy systemow. Ich podstawową zaletą jest stosunkowo proste zastosowanie i duża popularność, ktora sama w sobie wpływa na rynek. Przełamanie linii istotnego trendu powoduje, iż duża liczba maklerow podejmuje decyzje o otwarciu pozycji zgodnie ze wskazaniami owego przełamania, co z kolei wywołuje reakcje rynku.

Mimo prostoty zastosowania, rownież te metody wymagają doświadczenia i obycia z rynkiem. Obserwacja formacji wykresow rynkowych nie zawsze jest prosta. Niejednoznaczność płynąca z analizy linii trendu, poziomow wsparcia i oporu oraz analizy formacji, utrudnia  ich testowanie, aczkolwiek nie czyni tego procesu niemożliwym. Analiza formacji ze względu na dużą ilość generowanych sygnałow, jest często łączona z analizą wskaźnikow analizy technicznej, co zwraca lepsze rezultaty, niż stosowanie jednej lub drugiej strategii samodzielnie. Analiza formacji jest stosowana rownież z powodzeniem w połączeniu z teoriami handlowymi.

Strategie oparte na zaawansowanych metodach analizy rynku

Strategie te stanowią powiew nowości na rynkach kapitałowych. Stosując zaawansowane funkcje matematyczne, probują one nieraz przy pomocy zaawansowanych systemow komputerowych, determinować sytuację rynkową. Dyskusja nad ich skutecznością wciąż trwa, mimo iż często dają bardzo dobre rezultaty. Systemy te napędzają sprzedaż oprogramowania, ktore ułatwia budowę na przykład sieci neuronowych (NeuroShell itp.) lub analizy rynku pod kontem fraktali czy teorii chaosu. Duża ilość lepszych serwisow, dostarczających na zasadach abonamentu sygnałow kupna/sprzedaży, korzysta z modeli rynku zbudowanych za pomocą takich właśnie metod.

Stopień zaawansowania oraz potrzeba umiejętności programistycznych często stanowi poważną przeszkodę przy budowie podobnych systemow. Mogą one rownież potrzebować dużych zasobow kapitałowych, ze względu na konieczność podążania za generowanymi sygnałami, gdyż nie jesteśmy w stanie określić, ktore z nich są właściwe, a ktore fałszywe. Idea pozostawienia rozporządzania kapitałem komputerowi u jednych wywołuje ciarki na plecach, podczas gdy inni widzą w niej nieunikniony rozwoj analizy technicznej. Jednak czy postęp stoi obecnie już na tak wysokim poziomie? Na to pytanie odpowie czas, w tej chwili bardzo często wskazania podobnych systemow analitycznych są wciąż konfrontowane z innymi metodami i systemami analizy rynku.

Podsumowanie

Każdy uczestnik rynku podąża za jakąś strategią, rzadko ograniczając się do jednego specyficznego typu analizy, korzystając zazwyczaj z wielu metod połączonych lepiej lub gorzej w kompletną strategię. Każde podejście może przynosić zyski. To dosyć odważne zdanie, jednak jest ono bardzo prawdziwe, z tym, że punkty wejścia i wyjścia to dopiero początek. Do każdej strategii powinno się stosować rożnorakie strategie zarządzania kapitałem oraz ryzykiem. Na dobrą sprawę, nawet otwieranie pozycji przy pomocy rzutu monetą przy odpowiednim zarządzaniu kapitałem, może okazać się profitujące. Tak, więc mimo, iż wiedza na temat *kiedy* handlować wydaje się ważna, wiedza na temat *jak* handlować jest z oczywistych względow ważniejsza. Każdy doświadczony makler łączy wiele aspektow analizy technicznej, po czym odnosi je do raportow z analizy fundamentalnej (w mniejszym lub większym stopniu), po czym gdy już zdecyduje się otworzyć pozycję, determinuje jej wielkość oraz zakres odpowiednio zarządzając swym portfolio, zarowno pod względem ryzyka, jak i kapitału. Najważniejszą umiejętnością nie jest tutaj prawidłowa analiza rynku, lecz umiejętność spojrzenia na swoj kapitał jako całość i dobranie takiej strategii zarządzania środkami, ażeby nawet dłuższy ciąg niepowodzeń, nie doprowadzał do znacznych strat w pierwotnym depozycie handlowym.