System transakcyjny - podstawy, cz. 1



System analizy technicznej to system złożony z jednej lub kilku metod technicznej analizy rynku, mający na celu generowanie jasnych sygnałow kupna lub sprzedaży w danych sytuacjach rynkowych. W chwili obecnej roi się w Internecie od autorskich systemow sprzedawanych tu i tam w cenach od $29,90 do kilkuset dolarow. Zazwyczaj ciężko określić wartość danego systemu, gdyż oprocz długiego tekstu marketingowego de facto nic na temat istoty systemu dowiedzieć się ze strony nie można. Brak rownież jakichkolwiek testow czy dowodow na to, iż system choć trochę działa – jedyne co mamy to długi tekst promujący zakup oraz zapewnienia, iż to jest właśnie ow graal analizy technicznej. Patrząc na taką stronę od razu nasuwa się myśl, ileż prezentowany system może być wart, natomiast po jego zakupieniu najczęściej okazuje się, że pierwsza myśl była znowu najlepsza. W myśl starej zasady, iż „każdy system może przynieść zyski – zależy tylko ile kopii sprzedaż”. Roże indywidua prześigająsięw swoistej masowej produkcji publikacji. W powstałm gązczu bardzo łtwo jest pobłązić dlatego teżw niniejszym rozdziale zostanąsklasyfikowane systemy i metody handlu, ktore możmy spotkaćna rynku, jak rownieżpowiemy sobie nieco o zaletach i wadach cechująych dane typy systemow. Zacznijmy jednak od począku.

Istota systemów transakcyjnych

System analizy technicznej, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest na szeroko pojętej analizie technicznej. Systemy te cieszą się ogromną popularnością, ze względu na pozorną łatwość ich budowy i rownie pozorną precyzyjność generowanych sygnałow. Każdy, kto poznał już kilka wskaźnikow analizy technicznej i używa ich jednocześnie, korzysta de facto z jakiegoś systemu analizy technicznej. Dlatego też można się pokusić o stwierdzenie, iż każdy uczestnik rynku prędzej czy poźniej, zastosuje w jakimś zakresie jakiś system analizy technicznej. Bardzo często zdarza się, iż uczestnicy rynku prześcigają się w oryginalności, czy skomplikowaniu systemow transakcyjnych ich autorstwa. Jednak
bardzo skomplikowany czy oryginalny system może nie działać najlepiej z prostego względu. Jak już wiemy z poprzednich części to uczestnicy rynku poprzez swoje decyzje kształtują sytuację rynkową. Jeśli większość maklerow sprzedaje, to cena spadnie, natomiast jeśli większość kupuje wtedy cena wzrośnie. Ogromna liczba maklerow de facto tworzy ten rynek. Zarowno banki, jak i instytucje finansowe, czy domy maklerskie, czy nawet indywidualni gracze wpływają na rynek swymi decyzjami, natomiast zachowanie ceny, to wypadkowa wszystkich decyzji handlowych, inwestycyjnych czy spekulanckich
podjętych w danym czasie. Każdy jednak makler przed podjęciem decyzji, przeprowadzi analizę rynku opierając się na ogolnie znanych i popularnych metodach, gdyż te są najskuteczniejsze. Dlaczego są najskuteczniejsze? – ano dlatego, iż są popularne. Prostych metod determinacji sytuacji rynkowej używa duża liczba maklerow – na podstawie wskazań linii trendu czy kanału, bliskości poziomow wsparcia i oporu podejmują oni taką, a nie inną decyzję, a rynek reaguje na to. Tak, więc im mniej popularny system, tym mniej maklerow będzie go używać, a więc i mniejszy wpływ na rynek (a nie odwrotnie) będzie miał ow system. Na szczęście większość systemow jest oparta na popularnych metodach, w połączeniu z popularnymi wskaźnikami analizy technicznej, co w niektorych przypadkach daje całkiem atrakcyjne rezultaty.

Trzeba rownież pamiętać, iż zarowno sama analiza techniczna jak i wszystkie systemy handlowe, dopuszczają ryzyko straty poprzez generowanie tak zwanych fałszywych sygnałow. Fałszywy sygnał to nic innego, jak dopuszczalna pomyłka technicznego systemu
determinującego daną sytuację. Nie sposob stworzyć systemu, ktory nigdy się nie myli, tak jak nie sposob przewidzieć w każdej chwili, co uczyni ogromna ilość uczestnikow rynku. Z tej prostej przyczyny trzeba być przygotowanym, iż każdy system może generować zarowno zyski jak i straty. Sukcesem tutaj, tak jak i w każdej innej metodzie handlu, będzie otrzymywanie większych profitow niż strat, a nie otrzymywanie samych profitów.

Rodzaje systemów transakcyjnych

Surfując po Internecie w poszukiwaniu systemow handlowych możemy dojść tylko do dwoch wnioskow – jest ich bardzo dużo i jeden droższy od drugiego. Zważywszy na dostępność oprogramowania, (o ktorym nieco poźniej) każdy może minimalnym nakładem środkow stworzyć i rozpocząć sprzedaż swego autorskiego systemu transakcyjnego. Głownie ze względu na ilość systemow oraz na rożnorodność metod w nich stosowanych, rodzi się potrzeba stworzenia podziału systemow, tak aby uporządkować odrobinę tą kwestię.

Tak, więc systemy i strategie analizy technicznej możemy podzielić na:
Systemy wskaźnikow analizy technicznej:
a) Systemy wielowskaźnikowe,
b) Systemy jednowskaźnikowe.

Strategie oparte na popularnych teoriach handlowych:
a)Teoria Fal Elliota,
b) Teoria zniesień Fibonacciego,
c) Inne teorie.

Strategie oparte na prostych metodach analizy rynku:
a) Linie trendu,
b) Poziomy wsparcia i oporu,
c) Formacje.

Strategie oparte na zaawansowanych metodach analizy rynku:
a) Teoria chaosu,
b) Fraktale,
c) Sieci neuronowe.

Powyższy podział wydaje się być kompletny z tym zastrzeżeniem, iż może się zdarzyć, iż system łączy w sobie kilka metod determinacji sytuacji rynkowej, przez co będzie należał do kilku powyższych kategorii. Przyjrzyjmy się bliżej powyższym kategoriom i oceńmy zalety i wady poszczegolnych z nich.